Aktualności

15 mar 2019

Za nami trzecie spotkanie w ramach cyklu Noc-Zima-Góry 2019!

Przybyły rodziny z dziećmi, osoby starsze, ale też sporo młodzieży, by zdobyć nocą, zimą wyjątkowy szczyt Gór Opawskich, położony na czerwonym Głównym Szlaku Sudeckim-Biskupią Kopę. Po odprawie technicznej, sprawdzeniu obecności i rozdaniu identyfikatorów przez organizatora-Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking-rozpoczęliśmy nocną wędrówkę. Początkowo czołówki nie były nam potrzebne, włączyliśmy je dopiero po kilkudziesięciu minutach marszu. Tej nocy bardzo mocno wiało, a połamane drzewa na trasie nie napawały uczestników optymizmem. Szczęśliwie wszyscy dotarliśmy do naszego punktu pośredniego-Schronisko PTTK Na Biskupiej Kopie, gdzie zrobiliśmy krótką przerwę. Osoby korzystające z noclegu w schronisku miały teraz czas, by się zameldować, a pozostali przekąsić jakiś drobny posiłek. Po 20.30 wystartowaliśmy zdobywać szczyt Biskupiej Kopy. Nocą, w pozostałościach twardego śniegu, lasem... maszerowaliśmy razem na górę. Zdobyliśmy szczyt. Widoczność tej nocy była wyjątkowo dobra. Po zejściu do schroniska, późnym wieczorem, nastąpiła część "oficjalna" finału, czyli wręczenie uczestnikom wyróżnień-odznaka Nocnego, Zimowego Zdobywcy oraz puchary za akcję "Złap wschód!". Nie zabrakło nagród specjalnych od organizatora, który nagrodził najliczniejsze rodziny z dziećmi. Grupa zaledwie kilku śmiałków otrzymała złote odznaki Nocnych, Zimowych Zdobywców (by je otrzymać musieli wziąć udział we wszystkich, czterech nocnych zdobyciach). Pozostali wg punktacji otrzymali odznaki srebrne i brązowe (by otrzymać srebro-należało być 3 razy, brąz-2 razy i mniej). Organizatorzy wszystkim dzieciom zawyżyli nieco punktację i przyznali jednogłośnie srebrne odznaki, za wytrwałość, odwagę i chęci. Każdy uczestnik podczas finału otrzymał (oprócz odznaki) certyfikat uczestnictwa potwierdzający udział.

W tym roku w ramach cyklu NZG zdobywaliśmy 4 szczyty położone na Głównym Szlaku Sudeckim: Izerski Stóg (inauguracja-z Gościem Specjalnym Rafałem Fronią), Wielką Sowę (gdzie przeprowadziliśmy dodatkową, poranną akcję marszobiegu w strojach kąpielowych na szczyt), Jawornik Wielki (chyba najbardziej ekstremalne wejście z uwagi na panujące, bardzo trudne warunki na trasie-zlodzony, wysoki śnieg) oraz Biskupią Kopę (gdzie nastąpił finał). Ponadto w ramach cyklu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 4. Biwaku Zimowym Noc-Zima-Góry - zimowa wędrówka - który w tym roku odbył się w Międzygórzu; wszyscy uczestnicy spali w namiotach i przemierzyli razem ponad 60 km tras w okolicy Masywu Śnieżnika (głównie szlak czerwony). Naszym Ambasadorem tej edycji był Jakub Kowalski, który przeszedł cały Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza w 12 dni i towarzyszył nam w spotkaniach, doradzał, dyskutował, bowiem wśród uczestników byli tacy, którzy chcieliby przejść cały GSS w przyszłości i poszukiwali porad i praktycznych informacji. W tym roku przeciętnie w każdym jednym nocnym spotkaniu udział wzięło od 60 do 100 osób. Każdorazowo limit uczestników wynosi 100.

Organizatorem cyklu Noc-Zima-Góry jest od 6 lat Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking (www.psnw.pl, www.noczimagory.pl). Partnerem cyklu jest polska firma "Cartpoland"-producent kart plastikowych, która wykonuje dla nas piękne identyfikatory uczestnictwa. Cykl odbył się w ramach autorskiego projektu PSNW pn. "Nordic Walking-turystycznie!" współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

-"Dziękuję wszystkim Zdobywcom za udział w NZG! Było mi niezmiernie miło Was spotkać, razem wędrować, z Wami rozmawiać... Cykl powstał po to, by wspólnie przełamywać ludzkie bariery poprzez nocne, zimowe zdobycia szczytów, pokazywać Wam piękną Polskę i niepoznane dotąd przez Was zakątki - razem raźniej!, edukować i integrować. Oczywiście kije do nordic walking to element nieodzowny-pozwalający na odciążenie stawów i zaangażowanie do 90% mięśni podczas marszu!"-informuje zadowolona Paulina Ruta, pomysłodawca całej idei cyklu. 
-"Dziękuję w tym miejscu przede wszystkim Kubie Kowalskiemu za pomoc w przeprowadzeniu wszystkich tras cyklu oraz biwaku zimowego oraz instruktorowi PSNW Januszowi Olejnikowi za wsparcie w najbardziej nieoczekiwanych momentach...😉"-dodaje Paulina Ruta.

Kolejny cykl już od stycznia 2020. Naszym hasłem w sezonie 2020 będzie Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego. Nieoficjalnie wiemy, że zdobędziemy Klimczok, Jaworzynę Krynicką, pojawimy się na Turbaczu... Zapisy ruszą wczesną jesienią 2019. Zapraszamy do udziału.

Strona cyklu: www.noczimagory.pl

fot. arch. PSNW

Ministerstwo Sportu i Turystyki Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking#noczimagory Sudety

  

powrót...

PARTNERZY I SPONSORZY